Aiudeanca Alexia Mărginean, legitimată la CS Dinamo Bucureşti, a dominat autoritar Campionatele Naționale Individuale de Iarnă U13, desfășurate pe terenurile de hard de la Centrul Național de Tenis din Capitală. Ea a devenit dublă campioană naţională.

Alexia Mărginean, favorită numărul 1 în turneul de simplu, a avut emoții doar în primul tur, în care a fost nevoită să revină după ce a pierdut primul set, pentru ca până la finalul turneului să nu mai piardă niciun set. În finală, Alexia Mărginean a jucat cu favorita numărul 3 a competiției, Eva Maria Ionescu (AS Tenis Club Curtea de Argeș), de care a trecut cu 6-3, 6-1.

Campioana de la simplu fete a fost în acest an și campioană la dublu. Alexia Mărginean a făcut pereche cu Sicilia Ionica (LPS-CSS Pitești), cele două fiind favoritele cu numărul 2. În finala jucată împotriva perechii Elena Bertea, (CS Fortuna Brăila)/Maria Stăncescu (AS CS AS Club Politehnica București), Alexia şi Sicilia s-au impus cu 6-4, 6-4.

sursa: frt.ro