CSM Volei Alba Blaj a câştigat în minimum de seturi partida de pe teren propriu cu CS “U” NTT Data Cluj din etapa a treia a Diviziei A1 de volei feminin.

Scorul pe seturi a fost 25-10, 26-24, 25-16.

Echipa din Blaj are punctaj maxim în întrecerea internă şi rămâne fără set pierdut.

Primul set al meciului de sâmbătă seară a fost la discreția vicecampioanei Europei, care s-a impus cu 25-10, după ce Ioana Baciu a servit de 11 ori consecutiv, de la 13-10 până la final. Această desfășurare a primului set s-a întors împotriva echipierelor grupării din Blaj, voleibalistele pregătite de Darko Zakoc relaxându-se aproape complet, ceea ce le-a permis oaspetelor să conducă și cu cinci puncte diferență, startul setului aducând 5 puncte consecutive pentru Universitatea Cluj. De altfel, echipa clujeană a avut și prima minge de set, însă echipa din Blaj a întors situația în favoarea sa.

În setul 3, CSM Volei Alba Blaj nu le-a mai dat nici o șansă clujencelor, dominarea fiind categorică.

Ioana Baciu a realizat cele mai multe puncte de pe teren (17), urmată de Nneka Onyejekwe (14), căpitanul vicecampioanei Europei fiind la primul meci întreg disputat în acest sezon. De la Universitatea Cluj Napoca s-a remarcat Adina Stanciu, fostă jucătoare a Blajului, cu 14 puncte.

Darko Zakoc a folosit următoarea echipă: Aleksandra Cirovic – Ramona Rus (7p.), Sara Hutinski (5p.), Ioana Baciu (17p.), Mariya Karakasheva (6p.), Nneka Onyejekwe – cpt. (14p.) – Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Lora Kitipova (1p.), Ana Lazarevic (2p.), Katerina Zhidkova (1p.) și Maja Aleksic (5p.)

Pentru vicecampioana Europei a fost ultimul meci oficial înaintea returului disputei cu Allianz MTV Stuttgart din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, partidă programată marţi, de la ora 20.00, în Germania.

Următoarea partidă de campionat va fi peste două săptămâni, în sala “Timotei Cipariu”, cu Ştiinţa Bacău.