CSM Volei Alba Blaj a învins pe teren propriu cu 3-1 pe CSM Târgovişte în ultimul meci din ediţia 2017-2018 a Diviziei A1 de volei feminin.

Pe seturi scorul a fost 19-25, 25-21, 25-22, 25-10, formaţia din Blaj încheind campionatul pe poziţia secundă. Titlul naţional a fost cucerit, după trei ani de supremaţie a formaţiei din “Mica Romă”, de CSM Bucureşti.

CSM Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Petya Barakova – Aleksandra Crncevic, Adina Salaoru (cpt.), Lynda Morales, Nneka Onyejekwe, Ana Cleger – Selime Ilyasoglu (libero). Au mai jucat: Lena Moellers, Ramona Rus, Mariana Aquino, Slavina Koleva, Andreea Tamaş.

Sezonul nu s-a încheiat însă pentru vicecampioana CSM Volei Alba Blaj: pe 27 și 28 aprilie echipa din Blaj luptă, la Bacău, pentru Cupa României, iar pe 5 și 6 mai organizează, la București, turneul Final Four al Ligii Campionilor.