CSM Volei Alba Blaj a câştigat primul meci din faza a doua a Diviziei A1. Echipa din “Mica Romă” a câştigat cu 3-1 partida de pe teren propriu cu UVT Agroland Timişoara.

În meciul din sala “Timotei Cipariu”, disputat sâmbătă seară, echipa din Blaj a câştigat primul set cu 25-20 (în 26 de minute) şi pe al doilea cu 25-15 (în 23 de minute). Formaţia din Banat s-a impus în al treilea set cu 27-25 (în 32 de minute). Setul al patrulea a fost adjudecat categoric de echipa gazdă cu 25-7 (în 18 minute).

CSM Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Petya Barakova – Slavina Koleva, Adina Salaoru (cpt.), Nneka Onyejekwe, Mariana Aquino, Ana Cleger – Selime Ilyasoglu (libero). Au mai jucat: Lena Moellers, Ramona Rus şi Aleksandra Crncevic.

Următoarea partidă de campionat a formaţiei din Blaj va fi derby-ul din deplasare cu liderul CSM Bucureşti, programat vineri, de la ora 19.30. Iată cum arată în continuare ţintarul de meciuri interne pentru tripla campioană a României:

Et. a IX-a: Ştiinţa Bacău – CSM Volei Alba Blaj (18.04.2018);
Et. a X-a: CSM Volei Alba Blaj – CSM Târgovişte (21.04.2018).

De notat că, în funcţie de televizări, meciurile pot fi programate în alte zile decât cele anunţate acum de site-ul Federaţiei Române de Volei.