CSM Volei Alba Blaj a obţinut a treia victorie din tot atâtea posibile în ediţia 2017-2018 a Ligii Campionilor la volei feminin. Campioana României a învins, miercuri seară, în deplasare, cu 3-1, campioana Franţei, ASPTT Mulhouse VB. Formaţia pregătită de Darko Zakoc îşi onorează blazonul cu prestaţii de excepţie în principala competiţie continentală intercluburi din voleiul feminin, rezultatul din Franţa fiind încă o confirmare vie a faptului că Blajul voleibalistic este capabil de performanţe tot mai importante şi în plan extern.

Echipa din Blaj a început foarte bine meciul din Franţa, conducând cu 7-4 şi 8-5 în startul primului set. CSM Volei Alba Blaj s-a distanţat la 12-8 pe serviciul Marianei Aquino. S-a ajuns apoi la o diferenţă de şapte puncte (16-9) la cel de-al doilea time-out tehnic. Un blocaj perfect al Anei Cleger a dus scorul la 19-10, s-a făcut imediat 20-10 şi soarta setului inaugural părea pecetluită. Gazdele s-au apropiat la 17-22 şi apoi la 19-23, primul set încheindu-se cu 25-20 pentru CSM Volei Alba Blaj, în 31 de minute.

În setul secund gazdele au condus cu 7-3, scor la care antrenorul Darko Zakoc a solicitat time-out. La primul time-out tehnic s-a intrat cu 8-4 pentru Mulhouse. Pe serviciul Marianei Aquino echipa din Blaj a restabilit egalitatea la 9. Campioana Franţei s-a distanţat apoi la 12-10, 14-11 şi 16-12, păstrând ulterior constant avansul de patru puncte. Blajul s-a apropiat la 17-19, începând să spere la şansa de a câştiga şi al doilea set. Formaţia din Franţa s-a distanţat însă din nou la patru puncte (23-19), câştigând până la urmă setul cu 25-20, în 29 de minute.

Gazdele au început lansat şi setul al treilea, conducând cu 4-1 şi 5-2. Un as reuşit de Ana Cleger a strâns scorul: 5-4 pentru campioana Franţei. Blajul a restabilit egalitatea la 6 după un blocaj perfect al Lenei Moellers, iar la primul time-ot tehnic s-a intrat cu 8-6 pentru CSM Volei Alba Blaj. Amfitrioanele au egalat la 9, dar apoi Blajul s-a distanţat la trei puncte (12-9), păstrând diferenţa pe tabelă minute în şir (13-10, 14-11 şi 15-12). Ecartul a crescut apoi la 16-12 la al doilea time-out tehnic al setului. A fost 17-12, 18-13 şi 19-14, pentru distanţa să se mărească şi la şapte puncte (21-14), devenind evident că formaţia din Blaj nu va pleca din Franţa cu mâna goală. Setul al treilea s-a încheiat, după un challenge, cu un categoric 25-16, în 29 de minute, în favoarea campioanei României.

Blajul a început ca din puşcă setul al patrulea, în debutul căruia a condus cu 6-3. Gazdele s-au trezit din pumni şi au egalat la 6, iar la primul time-out tehnic s-a intrat cu 8-6 pentru campioana Franţei. CSM Volei Alba Blaj a egalat la 9 şi a preluat imediat conducerea pe serviciul Petyei Barakova, ducând scorul la 12-9. S-a ajuns apoi la 14-10, dar gazdele nu-şi spuseseră ultimul cuvânt, revenind până la 13-14. A fost din nou egalitate, la 15, iar la cel de-al doilea time-out tehnic gruparea din “Mica Romă” avea avantaj minim, 16-15. Diferenţa a crescut din nou considerabil (19-16), însă campioana Franţei s-a apropiat iar (18-19). Din nou trei puncte avans (21-18) şi zarurile păreau aruncate… Aşa a fost să fie! CSM Volei Alba Blaj a câştigat setul al patrulea cu 25-20 (în 31 de minute) şi, implicit, meciul cu 3-1, scriind o istorie frumoasă în actuala ediţie a Ligii Campionilor.

Pentru CSM Volei Alba Blaj au jucat: Petya Barakova, Adina Salaoru (cpt.), Mariana Aquino, Nneka Onyejekwe, Ana Cleger, Marina Vujovic (libero), Aleksandra Crncevic, Lynda Morales, Lena Moellers, Selime Ilyasoglu.