Într-o atmosferă senzaţională, creată de inimoşii şi numeroşii săi suporteri în Sala Sporturilor “Transilvania” din Sibiu, CSM Volei Alba Blaj a câştigat cu 3-1 primul meci din faza grupelor din ediţia 2017-2018 a Ligii Campionilor, disputat în compania formaţiei elveţiene Volero Zurich.

Meciul a început bine pentru echipa din Blaj, care a condus cu 6-1. Gruparea din Elveţia a revenit şi a restabilit egalitatea la 8, moment din care s-a mers cap la cap. Pe fondul intrării în premieră a lui Crncevic şi a evoluţiei constant bune a lui Cleger, CSM Volei Alba Blaj s-a distanţat la 22-19. Însă Volero Zurich a revenit şi de această dată, egalând la 22. Echipa din Blaj a irosit o primă minge de set după ce Cleger a dus scorul la 24-23; Salaoru a procurat a doua minge de set şi formaţia pregătită de Darko Zakoc s-a impus în primul act al meciului, după 32 de minute, cu 26-24.

În setul secund, care a durat 27 de minute, după ce echipa din Elveţia a condus cu 2-0, formaţia din Blaj s-a distanţat la 10-4 pe serviciul Adinei Salaoru. Echipa oaspete a recuperat treptat din deficit, apropiindu-se la un singur punct (14-15). A fost apoi 16-14, 17-15 şi 18-16 pentru CSM Volei Alba Blaj. La 19-16 în favoarea campioanei României, staff-ul grupării elveţiene a solicitat un time-out. S-a dovedit o decizie inspirată, Volero Zurich venind din nou la un singur punct în spatele Blajului (19-18). Finalul setului a aparţinut trupei lui Darko Zakoc, care s-a impus cu 25-22.

În startul setului 3 un as al Adinei Saloru a dus echipa din Blaj în avantaj (6-5). Disputa a fost în continuare sub semnul echilibrului. CSM Volei Alba Blaj a intrat în avantaj minim (8-7) la primul time-out tehnic, apoi a avut un ecart de trei (12-9, 13-10) şi chiar patru puncte (15-11) faţă de oponente. Gruparea elveţiană a revenit însă, restabilind egalitatea la 15. După secvenţe extrem de echilibrate ale jocului, echipa oaspete a trecut în avantaj (20-19). Cleger face punctul prin care se restabileşte egalitatea (20-20), dar Volero Zurich se distanţează la două lungimi (22-20, 23-21 şi 24-22). Cleger anulează o minge de set şi, după o gafă a adersarelor, scorul devine din nou egal (24-24). Gruparea din Elveţia se impune finalmente, după 28 de minute, cu 26-24, amânând deznodământul disputei.

Blajul a început ca din puşcă setul 4, conducând cu 5-1 şi 6-2. A urmat o serie bună pentru Volero, care s-a apropiat la un singur punct (6-7). Crncevic a dus scorul la 9-6 pentru CSM Volei Alba Blaj. Tot Crncevic a punctat cu un as pentru 11-7. Diferenţa a crescut la şase puncte (13-7), după care echipa din Zurich a venit din nou la două puncte în spatele Blajului (13-15) şi apoi la unul singur (15-16). CSM Volei Alba Blaj s-a distanţat din nou (21-16), după care oponerntele s-au apropiat la 20-22 şi 21-23. Ana Cleger a încheiat conturile cu un as pentru 25-21 în setul ultim.

CSM Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Mariana Aquino, Adina Salaoru – cpt., Petya Barakova, Ana Cleger, Nneka Onyejekwe, Selime Ilyasoglu – Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Aleksandra Crncevic, Lena Mollers, Jennifer Alvarez şi Ramona Rus.