Volei Alba Blaj-Penicilina Iasi89Volei Alba Blaj s-a deplasat astăzi la CSM Lugoj pentru cea de a 3-a etapă a Diviziei A1 la Volei Feminin. Campioana României nu a avut nicio emoție în a se impune în această partidă și a făcut-o categoric 3-0 (25-18, 25-17, 25-22), bifând al 3-lea succes categoric în actualul sezon, după victoriile cu Dinamo București și Penicilina Iași. Pentru echipa din ”Mica Romă” urmează cel mai așteptat meci din istoria sa, debutul în Grupele Champions League, marți, în Franța contra formației Rocheville Le Cannet.

Campioana României se respectă, și a ajuns la cel de-al 3-lea succes stagional din tot atâtea partide. Volei Alba Blaj a câștigat partida de la CSM Lugoj cu 3-0 și așteaptă primul meci din Champions League.

Adina Salaoru și colegele sale își întăresc pe zi ce trece jocul colectiv, iar Lugojul nu a avut nicio șansă în fața Blajului, deși are în componență câteva jucătoare experimentate. Volei Alba Blaj a început perfect meciul din Banat și a câștigat primul set cu 25-18.

Nici în setul al doilea Lugojul nu a putut să țină piept jocului prestat de trupa lui Darko Zakoc, care s-a impus cu 25-17.

Deși a preluat inițiativa în debutul sfertului al 3-lea, Lugojul nu a reușit un joc constant, iar Blajul a egalat și a preluat conducerea pe tabela de marcaj. În final, Volei Alba Blaj a câștigat și setul terț cu 25-22, punând mâna pe toate cele 3 puncte puse în joc.

Volei Alba Blaj se va deplasa în Franța, unde marți va întâlni Rocheville Le Cannet în primul meci din grupele Champions League. Următorul meci în campionat pentru campioana României va avea loc pe 31.10.2015, pe teren propriu contr echipei Unic Piatra Neamț.