Volei Alba Blaj-Medicina Targu Mures65Campioana României la volei feminin, Volei Alba Blaj s-a impus într-o manieră categorică în fața ultimei clasate din Divizia A1, Rapid București, scor 3-0 (25-12, 25-9, 25-14), meci care a contat pentru etapa a 12-a a întrecerii naționale. Darko Zakoc a ales să odihnească mai multe jucătoare după partida dificilă de miercurea trecută din Champions League, disputată împotriva formației Dinamo Moscova. Acesta a fost ultimul meci în fața propriilor spectatori di nacest an, urmând să se mai dispute restanța din meciul cu SCM Craiova.

Liderul la zi al elitei naționale, Volei Alba Blaj nu a avut nicio emoție în a câștiga partida cu ultima clasată, Rapid București. După partida extenuantă de miercurea trecută din grupele Ligii Campionilor, Darko Zakoc a ales să menajeze mai multe titulare și a dat șansa voleibalistelor care nu au evoluat prea mult în actualul sezon să se remarce.

Primul set a curs în favoarrea blăjencelor, care au plecat din ”pole-position” și s-au oprit la 25-12. În cel de-al doilea set scorul a fost mai drastic pentru sportivele din capitală, reușind să câștige doar 9 puncte.

Volei Alba Blaj a câștigat și ultimul set la fel de facil, scor 25-14 reușind a 11-a victorie consecutivă în întrecerea internă din tot atâtea partide, fiind lider detașat al campionatului, având și o partidă mai puțin.

Aceasta a fost ultima reprezentație a campioanei în fața propriilor spectatori, urmând să mai dispute restanța din etapa a 5-a, contra echipei SCM Craiova.

Darko Zakoc a folosit următoarea echipă: Vesovic, Viloiu, Berdilă, Mateaș, Bobi, Chausheva, Vujovic.